Hírek
A tányéron túl - új termékcsoportok irányába is nyit az Élelmiszerbank
2024.11.11Új típusú támogatási program indítása mellett döntött az Élelmiszerbank. Egyesületünk eddig kizárólag ételmentéssel, vagyis lejáratközeli és csomagolási hibás élelmiszerek megmentésével foglalkozott, de ezentúl egyéb, nem-élelmiszer jellegű termékekkel is segítjük majd a rászorulókat. Elsősorban olyan cégek jelentkezését várjuk a kezdeményezéshez, akik háztartási cikkek gyártásával vagy kereskedelmével foglalkoznak és felesleges készleteik keletkeztek.
A 2005 óta működő Magyar Élelmiszerbank Egyesület hazánk egyik legnagyobb hatású jótékonysági szervezete. Évente 10 millió kiló lejáratközeli, illetve csomagolási hibás élelmiszert mentünk áruházakból és gyártóktól, ezzel 250 ezer nélkülöző embernek segítünk, mindezt egy országos lefedettségű adomány kiosztó hálózaton keresztül valósítjuk meg, amit 600 karitatív szervezetből építettünk és amivel minden régióban képesek átláthatóan segíteni a rászorulókat.
Régóta felismertük, hogy a gazdaságban nemcsak az élelmiszerellátási lánc szereplőinél, hanem más szektorokban és keletkeznek feleslegek, és a nehéz sorsú emberek sem csak az élelemben szenvednek szükséget. A jövőben ezeket a „tökéletlenségeket” is megpróbáljuk korrigálni.
Már étkezés előtt és után is segítünk
A főbb termékkategóriák, amiket nagyobb mennyiségben szeretnénk gyártók és kereskedők raktáraiból rászoruló emberekhez és családokhoz juttatni:
- háztartási vegyi áru
- higiéniai termékek
- háztartási papíráru
- háztartási eszközök és műszaki termékek
- IT eszközök
Bár a fenti csoportokba tartozó termékköröknek vagy nincs vagy sokkal hosszabb a szavatossági ideje, mint az élelmiszernek, mégis rengeteg olyan eset adódhat, amikor egy cégnél egy nagyobb készlet feleslegessé válik. Például szezonváltás után raktáron maradhatnak ünnepi időszakra készült termékek, mint a karácsonyi tusfürdő januárban. Megeshet az is, hogy a hosszú lejárati idejű, 3 évig is használható kozmetikumok szavatosságuk utolsó évébe kerülnek és így már nem veszik át őket a gyártóktól a kereskedők. De olyan hiba is adódhat egy készlet csomagolásán, ami a beltartalmat nem érinti, de bolti polcra nem kerülhet ki az áru. Ezekben az esetekben ezentúl érdemes a megsemmisítés helyett az Élelmiszerbankra és az általunk támogatott rászorulókra gondolni!
Akik már értik és akik ezután fognak mellénk állni
Ha az Élelmiszerbank segítő hálózata alkalmas naponta több tízezer mentett élelmiszercsomag kiosztására, akkor érdemes lehet ezt a képességet egyéb, feleslegessé vált termékek adományozására is hasznosítani. Számos nemzetközi jó példa mutatja, hogy irodaszerekkel, higiéniai eszközökkel és műszaki cikkekel is jelentősen hozzá lehet járulni a rászorulók életminőségének emelkedéséhez.
„Szerencsére az élelmiszermentésben napi szinten közreműködő kiskereskedelmi láncok is alkalmasnak találnak minket az új szerepre, ők is nyitottak rá, hogy átadják azokat a termékeiket, amiket már nem tudnak eladni” – mondta Szabó Péter, az új támogatási program vezetője. „Ugyanakkor azt is reméljük, hogy a jótékony célú adományozás lehetősége további cégek érdeklődését is felkelti. Egyetlen cégnek sem érdeke veszni hagyni a feleslegeit! Találjunk jobb helyet nekik!”
Előnyök a termékek jótékony célra való felajánlásával:
- csökkentheti a feleslegek megsemmisítésének költségeit;
- a felajánlott termékek után cége adókedvezményre jogosult;
- professzionális és átlátható logisztikai hátteret biztosítunk;
- adománya valóban jó helyre kerül (gyermekek, idősek, nagycsaládosok, fogyatékkal élők, hajléktalanok, szenvedélybetegek);
- a pazarlás csökkenésével a természet is jól jár.
Nem ez az első innovációnk mostanság
Az Élelmiszerbank lassan 20 éves munkája során talán sosem volt akkora szükség az élelmiszeradományokra, amiket áruházakból és gyártóktól gyűjtünk össze önkéntesek és karitatív szervezetek közreműködésével, mint napjainkban. Az Egyesület azonban már a holnap segítségnyújtási formáin is dolgozik. 2023-ban forgalomba állítottuk Európa első készételmentő autóját, amivel rendezvényekről és vendéglátóhelyekről mentjük az érintetlenül maradt, éttermi minőségű ételeket rászorulók számára. Az idei tanévben pedig már a pazarlás legjelentősebb centrumaiból, iskolák menzáiról is mentjük a megmaradt ebédeket – ezeket az eljárásokat a Nébih-hel közösen kidolgozott protokollok szerint végezzük.
Alig várjuk, hogy a nem-élelmiszer jellegű adományok kapcsán is hasonló úttörő programokról számolhassunk be.